• Szkaplerz Świętego Michała Archanioła

Szkaplerz świętego Michała Archanioła na granatowym suknie.


Szkaplerz św. Michała Archanioła jest zewnętrznym znakiem powierzenia się św. Michałowi Archaniołowi i przynależności do Rodziny Michalickiej. Celem jego noszenia jest szerzenie czci św. Michała Archanioła. Osoby, które przyjęły szkaplerz, są wezwane do ofiarnej służby Chrystusowi i Jego Kościołowi, zgodnie z duchem Zgromadzenia św. Michała Archanioła zawartym w hasłach: „Któż jak Bóg” i „Powściągliwość i Praca”.

Pierwszy szkaplerz św. Michała Archanioła został zatwierdzony przez papieża Leona XIII  w dziewiętnastym stuleciu. Dzisiejszy szkaplerz św. Michała Archanioła zatwierdził 2 kwietnia 2013 r. Przełożony Generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła, ks. Kazimierz Radzik CSMA. Papież Benedykt XVI w „Liście do Michalitów” napisał, że motywy przyjęcia szkaplerza w zewnętrznej formie mają przypominać noszącemu, że doświadcza skutecznej pomocy potężnego Obrońcy, odkrywając w sobie majestat, dobroć i miłość Boga oraz że nie ma większej wartości, ani innego równie wielkiego dobra poza Bogiem – Stwórcą i Panem wszystkiego co żyje.

Część spadająca na plecy oznacza postawę poddania się woli Bożej w znoszeniu trudów i doświadczeń swojego życia. Przednia zaś część szkaplerza, spadająca na piersi, przypominać ma, że serce człowieka powinno bić miłością do Boga i bliźnich, że ma on odrywać się od przywiązań doczesnych i za przyczyną św. Michała Archanioła zabiegać o dobra wieczne.

Jaką rolę pełni szkaplerz?

1. Szkaplerz jest znakiem wybrania św. Michała Archanioła na szczególnego obrońcę w walce z pokusami i grzechem.

2. Szkaplerz jest mundurem wojska anielskiego. Podobnie jak żołnierza, policjanta czy kapłana można poznać po stroju, tak i należącego do Bractwa Szkaplerznego można poznać po tym znaku.

3. Szkaplerz jest strojem, a zadaniem stroju jest ochrona ciała. Szkaplerz pełni tę samą rolę w życiu duchowym: strzeże od wszystkiego, co mogłoby być przeszkodą na drodze do zbawienia tzn. od grzechu, Szatana i piekła.

4. Noszenie szkaplerza jest źródłem łask ułatwiających nam ponoszenie ofiar i wyrzeczeń, których wymagają walka z grzechem i naśladowanie Chrystusa.

Celem przyjęcia szkaplerza jest oddawanie czci św. Michałowi Archaniołowi, aby za jego szczególną pomocą uzyskać:

 • wolność, obronę i rozwój Kościoła świętego;
 • łaskę dobrej spowiedzi dla siebie i innych, siłę w walce z nałogami i wadami, obronę przed herezjami, błędami i fałszywymi naukami, ustanie przekleństw, bluźnierstw i zgorszeń oraz nawrócenie wszystkich grzeszników;
 • ducha łagodności i pokory serca oraz wzrost wiary, nadziei i miłości;
 • utwierdzenie Królestwa Bożego w świecie przez potężne orędownictwo Matki Bożej Królowej Aniołów i świętych Aniołów; e) wybawienie dusz z czyśćca przez modlitwę i uzyskiwanie odpustów;
 • łaskę dobrej i świątobliwej śmierci.

Co daje mi noszenie szkaplerza?

Osoby noszące szkaplerz i przynależące do Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła, mają udział w dobrach duchowych całego Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Na czym polega udział w dobrach duchowych Zgromadzenia św. Michała Archanioła? Przyjęcie szkaplerza włącza nas do Rodziny Michalickiej. Jest to łaska dodatkowa dla praktykujących to nabożeństwo. Dzięki niej wierni mają udział we wszystkich dobrach duchowych zgromadzenia, to znaczy w odpustach, zasługach jego świętych i błogosławionych, Mszach Świętych, modlitwach, umartwieniach, postach, itp.

Jakie są warunki przyjęcia szkaplerza?

Są trzy warunki przyjęcia szkaplerza:

 1. przyjąć szkaplerz z rąk upoważnionego kapłana lub diakona;
 2. nosić go ciągle na sobie;
 3. odmawiać codziennie egzorcyzm prosty papieża Leona XIII.

Napisz opinię

Uwaga! Tagi HTML nie są dopuszczalne!
    Zły           Dobry
Captcha

Szkaplerz Świętego Michała Archanioła

 • Kod Produktu: SZKAPLERZ SUKIENNY
 • Dostępność: W magazynie
 • 12,00 zł

 • Bez podatku: 9,76 zł

Tagi: Szkaplerz Świętego Michała Archanioła