• Figurka Matka Boża od oczu 17,5 cm

Figura Matki Bożej "Od oczu" znajduje się w Tuchowie, tam ściągają tłumy pielgrzymów szukających pomocy w chorobach oczu.

Wykonana z żywicy syntetycznej (forma uszlachetnionego plastiku). Produkt polski, ręcznie zdobiony.

Wysokość: 17,5 cm

Sanktuarium w Tuchowie, mieście leżącym przy drodze z Tarnowa do Nowego Sącza, jest najważniejszym ośrodkiem kultu maryjnego w diecezji tarnowskiej. Już w wigilię święta Matki Bożej Tuchowskiej, obchodzonego 2 lipca, rozpoczyna się tzw. wielki odpust, trwający do 9 lipca.

Znajduje się tam obraz i drewniana figura.

Obraz powstał pomiędzy 1530 a 1540 rokiem w warsztacie tzw. Mistrza Ołtarza z Bodzentyna. Matka Boża Tuchowska trzyma w prawej ręce różę, symbolizującą czystość. Przez ten atrybut łączy się z tradycją różańcową. Wszak słowo różaniec pochodzi właśnie od róży. Odmawianie różańca porównywano do ofiarowania Matce Bożej róż.

Pierwsze wzmianki o łaskach wyproszonych za wstawiennictwem Matki Bożej Tuchowskiej pochodzą z 1597 r. Wieści o cudach szybko się rozeszły. Pielgrzymi przyjeżdżali nie tylko z południowej Polski, ale także ze Słowacji, Węgier, Litwy i Rusi. W 1637 roku odnotowano, że w święto Nawiedzenia NMP przybyło do sanktuarium ok. 15 tysięcy osób. Biskup krakowski powołał wówczas komisję, która w 1641 r. formalnie potwierdziła cudowność obrazu.

Stary kościółek nie mógł pomieścić pielgrzymów, wybudowano więc nowy. Został on konsekrowany 8 września 1687 roku pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Stanisława, biskupa i męczennika.

W sanktuarium znajduje się jeszcze jeden niezwykły zabytek łaskami słynący - osiemnastowieczna, drewniana figura Matki Bożej "od oczu", ciesząca się wielką czcią wiernych, gdzie ściągają tłumy pielgrzymów szukających pomocy w chorobach oczu. Tradycja nakazuje potarcie chusteczką figury, a potem przyłożenie jej do oczu.

Napisz opinię

Uwaga! Tagi HTML nie są dopuszczalne!
    Zły           Dobry
Captcha

Figurka Matka Boża od oczu 17,5 cm

  • Kod Produktu: FIGURKI
  • Dostępność: W magazynie
  • 42,00 zł

  • Bez podatku: 34,15 zł

Tagi: Figurka Matka Boża od oczu 17, 5 cm